Dekorasyonun ve kış mevsiminin olmazsa olmaz parçası hiç şüphesiz şöminelerdir. Peki,

hangi çeşit şömine size uygun? Gelin birlikte karar verelim.

Odunlu Şömineler:

Odunlu şömineler odun yakarak kullanılan geleneksel şöminelerdir.Hava akımını oluşturmak için bulunduğu alandaki sisteme uygun olarak mevcutta bir baca sistemi olmalıdır. Baca doğrudan şömineye bağlı olmalıdır.

Doğalgazlı Şömineler:

Odun depolamak istemeyenler ve mevcutta bir baca sistemi olmayanlar için ideal kullanımı kolay bir şömine türüdür.Hermetik baca çıkışlı bu ürünler mevcut bir baca sistemine bağlanmazlar. Bacanın dış duvara veya çatıya kadar çıkılması gerekmektedir. Paslanmaz çelik hermetik baca ve paslanmaz çelik hermetik baca şapkası ile baca bağlantıları yapılmaktadır.

Elektrikli Şömineler:

Gerçekçi bir alev görünümüne sahip olmasıyla mekanda hoş bir görüntü elde edilmesini sağlayan,hiçbir baca sistemi gerektirmeyen ve aynı zamanda herhangi bir yakıtın yakılmasını gerektirmeyip elektrikle çalışabildikleri için elektrikli şömineler çok fazla tercih ediliyor.Bu ürünleri kullanmak isteyenler elektrikli şömine ısıtır mı sorusunun cevabını merak ediyor. Tamamen elektrikli bir sistem içinde çalışan ürünler olduğu için elektrikli şöminelerin çalışması da cihazların prizlere takılması ile mümkün oluyor. Elektrikli soba sisteminde olduğu gibi rezistans tellerinin ısınması ile birlikte ısıyı yaymaya başlayan bu ürünler elektrikli şömine ısıtır mı sorusunu en iyi şekilde cevaplıyor.(Isıtma oranı olarak odunlu şöminelere göre çok daha etkisizdirler.)

Likitli Şömineler:

Likitli şömineler, portakal kabuğundan elde edilen,bioetanol denilen likit malzeme ile çalışmaktadır. Likitli şömineler mevcutta yada sonradan bir baca sistemi gerektirmez. Bioetanol şömineler bulunduğu ortamı ısıtır mı? Evet ısıtır. Bacasız olan bu şöminelerin en önemli avantajlarından biri oluşturdukları sıcak havanın bacadan çıkıp gitmemesidir. Bacasız şömineler sıcak havayı direkt olarak bulunduğu ortama aktarır.

Şömine seçimi nasıl yapılmalı ?

Dekorasyon tarzına ve bulunduğu alandaki sisteme uygun olarak baca sistemi odunlu şömineler için yetersiz ise elektrikli,gazlı ve likitli şömineler idealdir.Elektrik,doğalgaz veya likit ile kullanılabilen şömineler dekorasyonunuzu muhteşem bir şekilde tamamlar.Odunlu şömineler kadar ısıtmasalarda şömine temizliği ve yakıt tedariği derdi yoktur. Bu tip şömineler ile kesintisiz bir şömine keyfi yaşanabilir.