Japandi Nedir ?

2017 yılından beri yükselişte olan dekorasyon trendlerinden biri olan Japandi Japan ve Scandi kelimelerinin birleşiminden oluşuyor. İskandinav stilinin ve Japon stilinin bir birleşimi olan Japandi’nin temel ilkesi minimalizm.

Japonya’ya özgü zen kültürünün İskandinavların basit ve yalın düşünce tarzıyla birleşiminden oluşan Japandi dekoratif nesnelerin birikimi yerine asgari temel unsurlarla tanımlanan, öncelikle işlevsel odalar yaratmanın önemini vurgularlar.

Bu nedenle basitlik, Japandi tarzının merkezinde yer alır. Japandi kusursuzda güzellik arayışından oluşan Japon “wabi-sabi” fikrini benimser.  Ayrıca bir sıcaklık ve rahatlık atmosferi yaratmayı amaçlayan İskandinav trendi “hygge” fikrini de benimser.

Japandi Akımını Evinizde Uygulamanın 6 Yolu 

1 / Her iki mobilya stilini birleştirin
İskandinav ve Japon mobilyalarının her ikisi de temiz çizgilere sahiptir ve her şeyden önce işlevseldir, ancak bazı farklılıklar vardır: İskandinav mobilyaları genellikle açık renktedir ve Japon mobilyaları genellikle daha koyu tonlara ve daha zarif formlara sahiptir.
Stilleri karıştırmaya çalışın – farklı ahşap tonları kullanmaktan ve eğimli ve düz çizgileri karıştırmaktan çekinmeyin; bu, derinlik ve çeşitlilik yaratacaktır.

2 / İşlevsel aksesuarları seçin
Aksesuarları dikkatlice ekleyin, ancak çok fazla değil.
İç mekana sıcak bir hava katmak için yumuşak halılar, büyük minderler ve rahat ekoseler gibi İskandinav tarzı konfor odaklı aksesuarlar tercih edin.El yapımı seramik, üfleme cam aydınlatmalardan yararlanın.Sadelik ve minimalizm hissini koruyun.Burada amacımız : güzelliği, kullanılabilirlikle ilişkilendirmek..

3 / Zıt renkler kullanın
Kontrast, Japandi tarzında da geçerli olan ilginç iç mekanlar yaratmak için çok önemlidir.
Hangi nüansların birleştirilmiş iki stili tanımladığını bulmalısınız.
Bir yandan İskandinav tasarımı, açık ve nötr tonların, doğal ahşapların ve pastel dokunuşların bir karışımı ile karakterizedir. Japon tarzı ise daha derin tonlarıyla tanınır.

Japandi tarzının ana renkleri bu nedenle açık gri, pembe ve soluk mavi ve pastel yeşil gibi yumuşak Scandi tonlarıdır. Bunların aksine, antrasit gri, çivit mavisi, zümrüt yeşili ve hatta siyah gibi daha koyu tonlar ekleyebilirsiniz.
Mobilya için de aynı şey geçerli, İskandinav mobilyaları genellikle açık renkli ahşaptan yapılır ve rahat bir sadeliğe sahipken, Japon mobilyaları renkli veya boyalı ahşap ve daha kavisli şekillerle daha zariftir.

4 / Basitliği tercih edin
Japandi tarzı çoğunlukla minimalizmle ilgilidir, bu nedenle mümkün olduğunca düzenli ve havadar alanlar yaratmalısınız.
Çok fazla aksesuar veya diğer dekoratif öğeler olmamalıdır. Miktar yerine kaliteyi seçin ve sadece birkaç iyi düşünülmüş parça seçin.

5 / Doğal malzemeleri tercih edin
Açıkçası ahşap, Japandi tarzında önemli bir malzemedir. (Açık ve koyu renkli ahşabı karıştırmak, bu nedenle daha önce bahsedilen kontrastı oluşturmanın iyi bir yoludur). Diğer doğal malzemeler bambu, rattan, keten, yün ve kağıttır.
Her iç mekan için vazgeçilmez bir doğal unsur olan bitkileri unutmayın. Ayrıca bu minimalist görünümün (bazen de) temiz çizgilerini yumuşatmaya ve renk katmaya yardımcı olabilirler!

Bitkilere ek olarak, Japandi’nin iç mekanları, mümkünse, doğanın ve doğal ışığın çok büyük pencerelerden içeri girmesine izin veriyor.

6 / “Alçalın” ve çok fazla boş alan bırakın
Japon mobilyaları, hissetmek ve yere daha yakın durmak için geleneksel kültürel ihtiyacı karşılamak için düşük olma eğilimindedir. Düşük yani alçak elemanlar aynı zamanda gerçek bir alan hissi ve dolayısıyla bir iç mekanda “sakinlik” hissi verir. Alçak mobilya, Japandi tarzı için mükemmeldir.
Bu nedenle, örneğin yüksek bir dolap yerine alçak büfe tercih edebilirsiniz. Çalışma planının üstünde yer bırakmak için duvar dolapları olmayan bir mutfak da iyi bir seçimdir.
Bu hissi yaratmanın başka bir yolu; Mobilyaların etrafında ve arasında yeterli hareket alanı olduğundan emin olun.

Japandi bir iç mekan tarzından daha fazlasıdır, bir felsefedir. Doğu ile Batı arasında, en iyileriyle ve aynı zamanda gerçekten mükemmel bir minimal tarz yaratmak için Scandi stili ile Japon iç mimarisinin birleşimidir.

Bu trendde sevdiğim şey, her şeyden önce eskimeye başlayan İskandinav trendine getirilen yeni boyut. Dahası, Japon stilinin, İskandinav tasarımının hafif ve gizli paletine renk ve derinlik katması gerçeğini seviyorum.

Şimdi tek ihtiyacımız olan bunu kendi evimize uygulamak, ne dersin?